Coşkun Aral’ın hazırladığı #CekirdektenFincana Kahvenin Hikayesi belgeseli ilk olarak 1 Ekim Dünya Kahve Günü’nde beIN İZ ekranlarında izleyiciye buluştuktan sonra şimdi Nescafe Türkiye kanalında sizlerde.

NESCAFÉ’nin desteğiyle, Coşkun Aral ve ekibi tarafından hazırlanan “Çekirdekten Fincana Kahvenin Hikayesi” belgeseli 1 Ekim Dünya Kahve Günü’nde kahveseverlerle buluşuyor.

Türkiye’nin ilk belgesel ve gezi televizyonu İZ TV’de yayınlanacak yapımın çekimlerinin büyük kısmı dünyanın önde gelen kahve üreticilerinden Meksika’da gerçekleştirildi. Belgeselde küçük bir kahve çekirdeğinin meyve veren bir ağaca dönüşümünden başlayıp fincanlarda davetkar kokusuyla yerini alana kadar süren uzun yolculuğu tüm aşamalarıyla ele alınıyor. Çözünebilir kahvenin mucidi NESCAFÉ, uzak diyarlardan gelse de günlük yaşamın her alanında keyifli anların vazgeçilmezi haline gelen kahvenin doğal yolculuğunu anlatan belgeseli izleyicilerle buluşturuyor.

“Çekirdekten Fincana Kahvenin Hikayesi” belgeseli, Türkiye’de belgesel üretiminin en yetkin isimlerinden Coşkun Aral ve ekibi tarafından hazırlandı. Belgesel için Meksika’daki kahve tarlalarını ziyaret eden Coşkun Aral, buradaki yerel üreticilerle gerçekleştirdiği sohbetlerde çekirdeklerin ekimi, yetişme koşulları, kahve kirazlarının toplanmasının ardından geçirdiği aşamaları bizzat görüntüledi. Belgeselde bunun yanı sıra kahvenin ilk ortaya çıkışı ve dünyaya yayılması; Meksika, Brezilya, Kolombiya, Çin gibi farklı ülkelerde kahve üretiminin gelişim tarihi; NESCAFÉ fabrikasında çekirdeklerin işlenme süreci anlatılıyor.

Meksika’nın Cordoba şehrinde bulunan Kahve Müzesi ziyareti, tarih boyunca kahve hazırlama yöntemlerinin geçirdiği evrim ve Nestlé İçecekler Genel Müdürü Pınar Öney Bilsel’in kahvenin sürdürülebilirliğini hedefleyen NESCAFÉ Planı’nı anlattığı röportajı belgesele renk katan diğer içerikler arasında yer alıyor. “Çekirdekten Fincana Kahvenin Hikayesi”, içeriği açısından çok anlamlı bir günde yayına giriyor. 1963 yılında Japon Kahveciler Derneği’nin girişimiyle 29 Eylül’de kutlanmaya başlanan ancak üç yıl önce Uluslararası Kahve Örgütü tarafından 1 Ekim olarak belirlenen Dünya Kahve Günü’nde…

Bir fincan kahvesini hazırlayıp bu lezzetli yolculuğu izlemek isteyenler 1 Ekim itibariyle İZ TV’de bu keyfi yaşayabiliyor.

Belgeselin gösterim tarihleri şöyle.

01.10 Pazar 21:15
03.10 Salı 21:15
04.10 Çarşamba 09:00

06.10 Cuma 13:55
07.10 Cumartesi 09:15

08.10 Pazar 17:05
10.10 Salı 20:15

14.10 Cumartesi 06:05

21.10 Cumartesi 22:25

22.10 Pazar 12:55

NESCAFE eşliğinde iyi seyirler…

Coşkun Aral ve Murat Güloğlu Meksika’da Kahve Hasadında