Coşkun Aral ve Timur Akkurt, Türkiye’nin Pazarları isimli yeni projesine başladı. Ayda iki bölüm olarak Timur Akkurt YouTube kanalından yayınlanacak video serisinin her bir bölümünde Türkiye’nin farklı bir pazarı ziyaret edilecek, yöresel ürünler hakkında bilgiler alınacak ve bu ürünler Coşkun Aral’ın elinden leziz yemeklere dönüşecek. Ford Otosan, Shell Select ve Asiltane Zeytinyağları katkılarıyla gerçekleştirilen proje ile farklı kültürler ve lezzetler ekrana yansıyacak.

Usta savaş fotoğrafçısı, gezgin, macera insanı, belgesel yapımcısı Coşkun Aral ve teknoloji yazarı, YouTube içerik üreticisi ve Tekno Safari Genel Yayın Yönetmeni Timur Akkurt yeni bir video serisine başladı. İkilinin ” Türkiye’nin Pazarları ” isimli projesi, 2 aşamadan oluşacak ve farklı platformlardan farklı formatlarda karşımıza çıkacak.

Türkiye’nin Pazarları projesi kapsamında ziyaret edilen pazarlara ilişkin belgesel niteliğinde videolar oluşturulacak, bu videolar hem Timur Akkurt YouTube kanalından hem de Coşkun Aral öncülüğünde kurulan Habitat TV ekranından yayınlanacak. Aynı zamanda Coşkun Aral ve Timur Akkurt gözünden çekilen fotoğraflar, ikilinin yöre halklarından topladığı bilgiler; yazar, seslendirme sanatçısı, TV ve YouTube içerik üreticisi Yekta Kopan editörlüğünde bir kitaba dönüşecek.

Usta – Çırak Yıllar Sonra Yeniden Yollarda

30 yıllık bir usta-çırak ilişkisiyle dostluğunu sürdüren ikili, 90’lı yıllarda A Takımı ile Anadolu’ya yaptığı yolculuğun ardından bu kez farklı bir amaçla yeniden yola çıkıyor. Projenin ilk fazında 2021 yılı içerisinde 12 farklı pazar ziyaret edilecek ve bu ziyaretlerde yöresel ürünler keşfedilecek. Yerel satıcının ürettiği doğal lezzetler Coşkun Aral’ın lezzetli ellerinde kentin manzarasıyla meşhur ortamlarında kamp koşullarında yemeğe dönüşecek.

Projeye ilişkin heyecanını paylaşan Timur Akkurt “Ustam Coşkun Aral ve ben, bu toprakların binlerce yıllık alışveriş geleneğinden bugüne devam eden pazar kültürünü keşfedip, bu kültürün en lezzetli ve özgün örneklerini belgeleyerek sizlere aktaracağımız yeni bir yolculuğa çıkıyoruz.  ‘Türkiye’nin Pazarları’ projemiz sayesinde Coşkun Aral ve ben yöresel lezzetlerin peşine düşeceğiz. Bu büyük yolculuğa 30 yıllık ustam ile çıkmak benim için ayrıca büyük bir mutluluk.” dedi.

Coşkun Aral ise “Bugüne dek Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerini ziyaret ettim ve deneyimlerimi sizlere aktarmaya çalıştım. Anadolu zenginliğiyle her zaman beni büyüledi ve besledi. Bu yeni projede Anadolu insanını, Anadolu lezzetlerini biraz daha yakından tanıyacağız. Çünkü pazarlar bir yöreyi ve o yörenin insanlarını tanımak için en ideal yer. Dünyada herhangi bir ülkeye gittiğinizde ilk ziyaret edilen yerler pazarlar olur. O kentin ve ülkenin nabzı pazarlardan tutulur çünkü. Biz de bu projeyle kendi ülkemizin nabzını yoklayacağız.” diyerek projeye ilişkin fikirlerini dile getirdi.

İlk Durak Ayvacık Pazarı

Coşkun Aral ve Timur Akkurt’un Ford Otosan, Shell Select ve Güvenasa Zeytinyağları desteği ile çıktığı yolculuğun ilk bölümünde Çanakkale’nin Ayvacık Pazarı ziyaret edildi.  Pazarda, Ayvacık ve Çanakkale yöresine özgü ürünler, pazar kültürünü ve lezzetlerini keşfedildi ve bu ürünler Coşkun Aral’ın elinden kamp ortamında lezzetli birer yemeğe dönüştü.

Coşkun Aral ve Timur Akkurt’un çıktığı bu yolculukta Ford Ranger Raptor konforu, teknolojik özellikleri ile yol arkadaşı olurken, Shell Select taze atıştırmalıkları, meyve suları ve kahveleriyle vazgeçilmez bir durak oldu. Kuzey Ege’nin doğallığı, saflığı ve lezzeti ile ödüllü zeytinyağı Güvenasa Zeytinyağları ise pazarlardan alınan yöresel lezzetleri yemeğe dönüştürürken tat kattı.

Türkiye’nin Pazarları video serisinin ilk bölümüne aşağıdan erişebilirsiniz.

İki usta ismin çıktığı bu yolculuğa ortak olmak isterseniz Timur Akkurt YouTube kanalına abone olabilir ve bildirimleri açabilirsiniz. Ayrıca Timur Akkurt ve Coşkun Aral’ı sosyal medyadan takip ederek proje hakkında bilgi alabilir ve ilerleyen bölümlerde takipçilerle yapılacak gezilerin bir parçası olabilirsiniz. Öte yandan yine bu hesapları takip ederek ziyaret edilen yöreye ilişkin sürpriz hediyeler kazanabilirsiniz.

Bir Sonraki Durak: Bergama Pazarı

Türkiye’nin Pazarları projesinin ikinci durağı İzmir’in Bergama pazarı olacak. İkili Ayvacık Pazarı’nın ardından Bergama Pazarı’nda da yöreye özgü lezzetleri belgeleyecek ve bu yörenin besinleriyle lezzetli yemekler yapacak.

15 günde bir Perşembe günü yayınlanacak video serisinin ikinci bölümü 29 Temmuz’da Timur Akkurt YouTube kanalında olacak.